Domáca dielňa má byť bezpečná a prehľadná


Domáci majstri túžia mať svoju vlastnú dielňu, kde majú všetko po ruke. Aká by mala byť domáca dielňa? Predovšetkým musí mať všetko potrebné vybavenie, ktoré sa ľahko udrží v čistote. Náradie a pomôcky si zaslúžia prehľadné uloženie. V domácej dielni musí byť dostatok svetla a musí byť vetrateľná, hlavne pri práci s chemikáliami. Dvere majú byť zvukotesné, podlaha protišmyková.

mechanik

Rany kladivom, práca s vŕtačkou alebo s cirkulárkou rozhodne neznejú okolitým ušiam ako rajská hudba. Do dielne preto vyberáme zvukotesné dvere. Zvyčajne ich tvorí špeciálna konštrukcia so zvukovoizolačnými doplnkami.

 Pozor tiež na riziko požiaru! Odborníci odporúčajú protipožiarne dvere, ktoré chránia okolité obytné priestory pred ohňom v dielni aspoň 30 minút. Z hľadiska údržby sa oplatí investovať do dverí s odolnou laminátovou povrchovou úpravou. Takým dverám neublíži poškriabanie, ani škvrny od chemikálií. Pre kľučku dverí volíme nerezovou úpravu. Jej tvar má umožniť otvorenie lakťom pre prípad, že máme špinavé alebo plné ruky.

Okno prepúšťa do miestnosti šetrné prirodzené svetlo. Priestor však často vyžaduje umelé centrálne aj bodové osvetlenie, ktoré je zamerané priamo na ruky. Spoľahnúť sa môžeme na ľahko prenosnú lampu s ohybným ramenom a klipsňou na uchytenie k doske stola, prípadne na čelovku.

 Dielenský stôl musí byť stabilný s aspoň 3 cm hrubou pracovnou doskou. Mal by vyhovovať činnosti, ktorú na ňom robíme. Niektoré stoly majú nohy s reguláciou výšky alebo s fixáciou k podlahe.

nářadí

Úložné priestory poskytujú miesto pre náčinie a rôzne náradie. Vyberať je možné z mnohých typov policových dielov, najlepšie kovových alebo z masívu, z ktorých vytvoríme ľubovoľnej zostavy. Vhodné sú skrinky s policami, zásuvkami, s roletami alebo uzamykateľnými dvierkami, aby sa k náradiu nedostali nepovolané ruky. Ak chýba priestor pre nábytok, kúpime si špeciálne kufríkové zostavy, v ktorých je uložené drobnejšie náradie.