Alzheimerova choroba je spôsobená neurodegeneratívnym poškodením mozgu. Nervové vlákna a mozgové bunky sa postupne rozpadajú čím dochádza k zhoršeniu prenosu informácií medzi nimi.
Prvé známky tohto ochorenia sa prejavia roky pred tým než zbadáte, že sa niečo deje. Nezbadáte to ani tak vy, ako skôr vaše okolie. Pacient s touto diagnózou si neuvedomuje, že s ním niečo nie je v poriadku. Jeho okolie – rodina, blízky, susedia si ale zmeny na jeho správaní všimnú.
Ak sa vám často krát stáva, že neviete kde máte kľúče od auta, kde ste si odložili doklady a zabúdate, kde ste položili okuliare,… je najvyšší čas začať sa zaoberať myšlienkou na túto chorobu.
Priebeh ochorenia
Poškodenie mozgu prebieha postupne. Neprejaví sa zo dňa na deň. V závislosti od toho poznáme tri fázy ochorenia.
- Pacient zabúda niektoré slová, nedokáže si na ne rýchlo spomenúť. Zabúda kde si položil veci, ktoré každý deň bežne používa (mobil, okuliare, doklady,…). Časom sa prvá fáza zhoršuje a dochádza k zabúdaniu mien ľudí, s ktorými sa práve zoznámil, …
- Postupne si osoba s Alzheimerom nedokáže spomenúť kde žije, nepamätá si adresu bydliska, j dezorientovaná v čase (nevie ktorý deň práve je), nezvláda jednoduchú matematiku, má problém s financiami a platením povinných poplatkov (inkaso, nájom, účty,…).
- V poslednom štádiu je už potrebná celodenná starostlivosť o pacienta. Ten už potrebuje pomoc s každodennými povinnosťami. Nedokáže sa sám obliecť, má problém s udržaním moču a stolice, nekomunikuje s okolím. Nedokáže sa sám najesť a neprejavuje takmer žiadne emócie.
Liečba
Aj keď je príčina tohto ochorenia známa nedarí sa nájsť na ňu vhodnú liečbu. Pacientom s Alzheimerovou chorobou sa podávajú lieky, ktoré zlepšujú prenos informácií medzi bunkami. Zlepší sa tak pamäť pacienta a aj jeho myšlienkové pochody.
Oddialiť toto ochorenie môžete aj vy sami. Stačí ak začnete s trénovaním pamäte. Začnite lúštiť krížovky, učte sa nové veci, …buďte aktívni a stále svoju pamäť a mozog zamestnávajte – udržte ho v kondícii čo najdlhšie.