India dnes je zemou, kde sa prelína stará kultúra s tou modernou. Aj keď dnes môžeme tú krajinu považovať za rastúcu a mnohé ekonomické a technologické trendy už zasiahli aj túto krajinu. Stále v nej však vidíme preniky starej védskej a hinduistickej kultúry, ktorá je neoddeliteľne spätá s týmto miestom.
Posvätné zviera
Krava je v indickej kultúre považovaná za sväté zviera.Uctieva sa ako materská postava a je vyobrazením Matky Zeme. Pán Krishna, ktorý vyrástol ako pastier kravy, je často zobrazovaný ako hrajúci na jeho flaute medzi kravami. Je zaujímavé, že Pán Krišna je známy aj pod menom „Govinda“ alebo „Gopala“, čo znamená „priateľ a ochranca kravy“. Kravy majú preto priaznivý význam v indickej kultúre a náboženstve. Dokonca aj dopravný prostriedok Šivy je posvätný býk Nandi. Kŕmenie kravy alebo prispievanie do útulkov pre kravy má preto pre Indov obrovský náboženský význam.
Védske písma v rôznych veršoch zdôrazňovali potrebu chrániť a starať sa o kravy. Kravy sú zdrojom mlieka na udržanie života. Dokonca aj kravský trus je nevyhnutným a energeticky účinným zdrojom paliva, najmä vo vidieckej Indii. Zabíjanie kravy alebo konzumácia kravy sa považuje za hriech. Preto niekoľko miest v Indii zakázalo zabíjanie kráv zákonom. Matka krava však nie je uctievaná ako iné božstvá. Indická kultúra a náboženstvo oceňujú a vyjadrujú svoju vďačnosť za toto nevinné zviera, ktoré vracia matke Zemi a jej ľuďom viac ako sama dostáva.
Dohodnuté manželstvá
Koncept dohodnutého manželstva v Indii sleduje svoj pôvod už vo védskych časoch. Pre kráľovské rodiny sa pre nevestu uskutoční obrad známy ako „Swayambar“. Vhodní nápadníci z celého kráľovstva boli vyzvaní, aby buď súťažili v súťaži o víťazstvo nad nevestou, alebo si nevesta sama vyberie svojho ideálneho manžela. Dokonca aj dnes je koncepcia usporiadaného manželstva medzi obyvateľstvom obľúbená a je neoddeliteľnou súčasťou „indických tradícií“.