Na sociálnych sieťach počas situácie, kedy sme online sa môže udiať veľmi veľa vecí. Všetko sú to len záležitosti niekoľkých minút. Poznáme niekoľko nevhodných situácií, ktoré sa udiali počas toho, ako bola daná osoba online a poškodili psychiku mnohým ľuďom. Sú činnosti, na ktoré by sme si mali dať pozor, a uvedieme si príklady, aké následky môžu mať.
Zverejňovanie príspevkov
Pre sociálne siete je typické, že tam máte svojich priateľov, záujmy, pridávate svoje fotografie a zdieľate s ostatnými vaše zážitky a životné chvíle. Je však veľmi dôležité vždy si rozmyslieť, čo zverejňujeme, a či s tým nebudeme mať problém aj o niekoľko rokov. Stačí len chvíľa, čo bude tento príspevok zverejnený, a niekto si ho môže uložiť a zneužiť voči vám. Preto by sme nemali uvažovať len nad tým, čo zverejňujeme, ale aj pre koho to je viditeľné. Svoj účet by sme mali mať vždy poriadne zabezpečený. V takýchto situáciách, kedy niekto zverejní niečo, za čo sa o niekoľko rokov neskôr bude hanbiť, môže vzniknúť šikana a posmievanie sa niekomu.
Posielanie fotografií, videí a osobných údajov
Je veľmi dôležité pridávať si medzi priateľov hlavne ľudí, ktorých poznáme. Keď už si pridáme niekoho nového, kto vyzerá sympaticky a začne nám písať, mali by sme mať v hlave stále myšlienku, že ten človek nemusí byť ten, za ktorého sa vydáva. Takíto ľudia od nás môžu žiadať fotografie, s ktorými nás môžu vydierať, osobné údaje, ktoré môžu zneužiť ,alebo sa môžu pokúšať o stretnutie, kde majú na pláne nás okradnúť, alebo sexuálne zneužiť. Tieto situácie sa v poslednej dobe stávajú čoraz menej, keďže sa na to kladie stále väčší dôraz , a deti sú stále upozorňované, keďže v týchto situáciách môže byť veľmi veľa ľudí naivných.
Kvôli týmto nepozornostiam človeka, ktoré sa dejú, keď je na sociálnej sieti online, sa častokrát v živote môžeme stretnúť s kyberšikanou, ktorá ohrozuje ľudské zdravie a psychiku človeka.
Preto buďme opatrní a neverme sociálnym sieťam.