Alzheimerova choroba je spôsobená neurodegeneratívnym poškodením mozgu. Nervové vlákna a mozgové bunky sa postupne rozpadajú čím dochádza k zhoršeniu prenosu informácií medzi nimi. Prvé známky tohto ochorenia sa prejavia roky pred tým než zbadáte, že sa niečo deje. Nezbadáte to ani tak vy, ako skôr vaše okolie. Pacient s touto diagnózou si neuvedomuje, že s ním niečo nie je …
Read More „Choroba, ktorá vám vezme dušu“
Žlčník je orgán, ktorý je zásobárňou žlče, ktorá sa vytvára v pečeni. Žlč pomáha stráveniu potravy v žalúdku. Existujú potraviny, ktoré sú na strávenie zložitejšie a potraviny, ktoré sa zaobídu takmer bez žlče. Potraviny, ktoré sa takmer zaobídu bez žlče sú obsiahnuté v žlčníkovej diéte, ktorú držia hlavne tí, čo majú žlčníkové kamene. Žlčníkové kamene sa tvoria z hustej žlče …
Read More „Žlčníkové záchvaty“
Nie všetky tuky sú zlé. A ani nejaký ten gram tuku naviac neznamená nič zlé. Tuky v našom tele sú hlavnou a dôležitou zásobárňou energie. Keď cvičíme, alebo sa inak fyzicky namáhame potrebujeme energiu, a práve v momente kedy ju potrebujeme náš organizmus ju dokáže vyťažiť z našich tukových zásob. Bez týchto zásob energie by organizmus čerpal energiu zo svalov a to …
Read More „Tuky – súčasť zdravého stravovania“
Kvôli tomu, že sa zle vyspíme máme pokazený nie len celý deň, ale aj náladu. Presne to nechce nikto z nás a veľa ľudí trápi, ako sa bez problémov dobre vyspať. Biorytmus Svojim vlastným pozorovaním posudzujeme kvalitu spánku. Čiže to, ako sa nám zaspáva a vstáva. V spánkových centrách sa dnes dá zistiť kvalita vášho …
Read More „Rovnováha spánku“
Z pohľadu mladého človeka je starým človekom už päťdesiatnik. Z pohľadu päťdesiatnika je starým človekom až človek po osemdesiatke. Z pohľadu sedemdesiatnika je to už až človek, ktorý sa dožil viac ako sto rokov. Je to teda pohľad relatívny. Všetci sa snažíme presúvať pomyselnú hranicu staroby kdesi do „nedohľadna“. Posúvame ju aspoň o tridsať rokov …
Read More „Starnutie znamená problém?“